W dniu 29 kwietnia 2014 r. w siedzibie Tureckiego Inkubatora Przedsiębiorczości, z inicjatywy dyrektora ZST w Turku – Mariusza Seńko, odbyła się debata na temat przyszłości regionu i relacji pomiędzy średnim szkolnictwem zawodowym a przemysłem. W kontekście problemów gospodarki z wykwalifikowaną kadrą techniczną w  ramach panelu dyskusyjnego „Szkolnictwo zawodowe dla przemysłu”, zaproszono do dyskusji następujących gości: wicemarszałka województwa wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, wiceprezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teodora Stępa, wiceprezesa „Mirandy” Krzysztofa Piekarskiego, prof. dr. hab. Marka Snycerskiego z Politechniki Łódzkiej oraz dyrektora PUP w Turku – Beatę Bartczak.

 

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak poinformował, że w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, na wsparcie współpracy szkolnictwa zawodowego z przemysłem zostanie przeznaczone ok. 40 mln euro. Ta obiecująca perspektywa finansowa otwiera możliwość korelacji między potrzebami rynku pracy a ukierunkowanym kształceniem zawodowym. Wicemarszałek wyeksponował ogromne znaczenie szeroko rozumianej współpracy przemysłu z innymi instytucjami, także oświatowymi. Największe perspektywy rozwoju będą miały przedsiębiorstwa, wdrażające innowacje, wykorzystujące potencjał naukowo-badawczy uczelni i innych jednostek. Zgodnie z założeniami projektu środki unijne zachęcą przedsiębiorców do współpracy ze szkołami.

Teodor Stępa podkreślił znaczenie pozyskiwania wykwalifikowanej kadry, które wpisuje się w ideę tworzenia szkół patronackich Ministerstwa Gospodarki, oraz stwierdził, że ZST w Turku spełnia wymogi przynależności do grona takich placówek. O nowoczesności naszej placówki mówił także wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak  - Jestem pod wielkim wrażeniem ZST. Ilekroć odwiedzam tę szkołę, za każdym razem widzę w niej postęp. (…) To jest efekt upartej pracy i poszukiwania możliwości rozwojowych.

Podpisane w listopadzie ubiegłego roku porozumienie między Zespołem Szkół Technicznych w Turku a „Mirandą”, WAT-em i Politechniką Łódzką, wpisuje się właśnie w ideę tego projektu. Dzięki temu, od roku szkolnego 2014/2015 młodzież będzie mogła kształcić się w klasach o profilu włókienniczym.

Jak ważny jest dialog pomiędzy zakładami a szkołą świadczy wypowiedź dyrektora generalnego „Sun Garden” Witolda Jareckigo, który zwrócił uwagę na niedobór kadr ze znajomością języka niemieckiego, oraz propozycja dyrektora Seńko dotycząca utworzenia międzyklasowych grup doskonalących ten język.

Debata ta napawa nadzieją na lepszą przyszłość regionu i nowe perspektywy dla naszej młodzieży.