W dniu 5 marca w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie odbyła się uroczysta gala podsumowująca Wojewódzki Konkurs Historyczny „Konspiracja harcerska w latach 1939-1956”. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była harcerzom i harcerkom, którzy walczyli o wolność naszego kraju w czasie okupacji hitlerowskiej oraz w latach 1944-1956 (harcerska konspiracja antysowiecka). W trakcie  uroczystości wielokrotnie podkreślano ich niezwykłą odwagę i bohaterstwo oraz  bezgraniczne oddanie ideałom „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku zaprasza serdecznie uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy Informatycznej 2k24. Eliminacje szkolne w formie online odbędą się 25.03.2024 r. Finał zaplanowany został na 15.04.2023 w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Więcej informacji znajduje się w regulaminie konkursu.

PRETTY WOMAN to pokaz stylizacji fryzjersko-kosmetycznych w wykonaniu uczniów ZST w Turku. Wydarzenie, organizowane z inicjatywy p. Emilii Maruchy już od 10 lat, cieszy się dużą popularnością i na stałe wpisało się w kalendarz obchodów Dnia Kobiet w naszym mieście oraz powiecie. Gala corocznie organizowana jest dokładnie 8 marca w DNIU KOBIET. Święto to, sięgające swoją historią 1910 roku, obchodzone jest we wszystkich krajach należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych jako dzień uznania „zasług wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne” i dzień „refleksji nad postępem dokonanym w dziedzinie praw kobiet”.

014.jpg - 787,91 kB5 marca w ZST w Turku odbyło się spotkanie, którego celem była integracja środowiska doradców zawodowych, dyrektorów szkół, wymiana doświadczeń oraz prezentacja oferty edukacyjnej naszej szkoły. Spotkanie rozpoczęła pani Aneta Kurzawa- dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, która podkreśliła rolę doradców zawodowych w kształtowaniu wyborów edukacyjnych uczniów. Pani Dyrektor powiedziała również, że tego typu inicjatywy nie tylko dostarczają cennych informacji i wskazówek, ale także tworzą inspirujące środowisko sprzyjające wymianie myśli oraz budowaniu relacji zawodowych.

Daria Spychała – uczennica klasy III fw Branżowej Szkoły I Stopnia w Turku –  zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie  OHP ,, Sprawny w zawodzie 2024”, w kategorii – fryzjer, który odbył się 28 lutego w Kobylinie. Celem konkursu było stworzenie uczestnikom OHP, kończącym w roku 2024 cykl kształcenia, możliwości sprawdzenia swojego poziomu przygotowania do egzaminów kwalifikacyjnych. Konkurs składał się z części teoretycznej, w której brało udział 16 osób z Wielkopolski, oraz części praktycznej, do której zakwalifikowało się ośmiu najlepszych uczestników.

 1 marzec to Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", który jest okazją nie tylko do złożenia hołdu poległym, ale również zamanifestowania uczuć patriotycznych. Tegoroczne uroczystości w naszym mieście rozpoczęły się tradycyjnie na Placu Wojska Polskiego obok tablicy pamiątkowej. Hołd pomordowanym złożyli reprezentanci władz  miasta, mieszkańcy oraz młodzież. Druga część obchodów odbyła się w miejscach, które wpisały się w losy ,,wyklętych”. Kwiaty złożono więc w lesie pod Małoszyną, gdzie rozstrzelano członków oddziału partyzanckiego.

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. W tym niezwykłym dniu ludzie obdarowują się kartkami, wierszami i słodkościami, wyznając sobie w ten sposób uczucia. Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, który jest patronem zakochanych. Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić ten radosny i magiczny dzień, a ponieważ wypadał on w czasie trwania ferii zimowych, szkolne walentynki odbyły się  już 8 lutego. Opiekunowie samorządu uczniowskiego zadbali wcześniej o to, aby w tym  szczególnym czasie, obecni w szkole uczniowie i nauczyciele, poczuli się wyjątkowo.

W ramach Targów Edukacyjnych 2024, organizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, nasza szkoła została zgłoszona do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Kręcimy poMOC". Jej celem jest zebranie środków finansowych na wsparcie rehabilitacji trzynastoletniego Mikołaja - ucznia jednej z poznańskich szkół. Zbiórka pieniędzy na leczenie chłopca odbyła się w naszej szkole w dniu 4.03.2024 r. U Mikołaja Nowaka w lutym 2020 roku pojawiło się nagłe pogorszenie samopoczucia, początkowo rozpoznane jako grypa jelitowa. Po dokładniejszych badaniach okazało się, że to guz w komorze mózgu.

Plebiscyt Edukacyjny "Głosu Wielkopolskiego" 2023 został rozstrzygnięty. Jego celem było nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych oraz kreatywnych nauczycieli,  cieszących się autorytetem zarówno uczniów, jak i rodziców.

Miło nam poinformować, że w gronie laureatów znalazła się nauczycielka naszej szkoły – Pani Sylwia Grześkowiak, która zajęła I miejsce w Plebiscycie Edukacyjnym "Nauczyciel na Medal" w kategorii: Nauczyciel szkoły ponadpodstawowej w powiecie tureckim.

9 lutego 2024 roku w auli ZST w Turku odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia „Bezpieczne praktyki i środowisko 2023”.  Uczestnicy szkolenia – uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechanik oraz operator obrabiarek skrawających, zamierzający odbyć praktyki w zakładach przemysłowych – odebrali zaświadczenia z rąk Pani Dyrektor Anety Kurzawy.  Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia związane z prawem pracy, bhp, ochroną przeciwpożarową, ubezpieczeniami pracowników, przepisami UDT. Uczniowie zapoznali się również z problemami ochrony środowiska oraz sposobami oszczędzania energii.

Konkurs cukierniczy „ Pączki ze smakiem” już na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń związanych z obchodami tłustego czwartku. Jest to najsłodszy dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Jak tradycja nakazuje, właśnie w ten dzień, każdy musi zjeść choć jednego pączka, by cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem w najbliższym roku. Aby sprostać zapotrzebowaniu na słodkości - klasy 1, 2 i 4 kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Technicznych, wzięły udział w II edycji Szkolnego Konkursu Cukierniczego „ Pączki ze smakiem”. W tym roku królowały zaskakujące nadzienia, pojawiły się smaki  pistacjowe, rafaello, czekoladowe i słony karmel.

Zbliżające się Święto Zakochanych obchodzone 14 lutego, to doskonała okazja promowania wśród młodzieży bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań w aspekcie zakażeń HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Walentynki to czas, który sprzyja zawieraniu nowych znajomości, nie zawsze jednak przemyślanych. Pomimo rozwoju medycyny i technologii, nadal najważniejszym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem HIV jest szeroko rozumiana profilaktyka i edukacja. Podstawą profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy - bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS.

Podczas tegorocznego Spotkania Noworocznego Powiatu Tureckiego przyznano tytuł "Człowiek Zatroskany o Środowisko A.D. 2023". Wyróżnienie nadawane jest corocznie przez Turecki Klub Ekologiczny w Turku. W tym roku niniejszą nagrodę otrzymała Małgorzata Szymańska, nauczycielka Zespółu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku. - Jestem szczerze wzruszona. Obecnie bycie eko to taka moda. Mam nadzieję, że ta moda będzie trwała jak najdłużej, że wypracowane przez nas nawyki wejdą w nasze życie nie tylko jako ciekawostka, nowość. Wierzę, że wszystkie działania, które wraz z uczniami podejmowałam zaowocują w życiu dorosłym - mówiła odbierając nagrodę Małgorzata Szymańska.

7 lutego uczniowie klas mundurowych ZST w Turku wzięli  udział w niezwykłym wydarzeniu, mieli bowiem możliwość przyjrzenia się codziennej służbie żołnierzy Wojska Polskiego. Wizyta w CSWL w Poznaniu zaczęła się od poznania  historii  powstania  ośrodka. Następnie przedstawiciele sekcji personalnej przedstawili warunki wstąpienia do służby wojskowej. Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczniowie mieli możliwość poznać zakres działania wozów bojowych będących na wyposażeniu Wojska Polskiego.

W dniu 6 lutego 2024 roku przedstawiciele Akademii Nauk Stosowanych w Koninie – dr Szymon Zimniewicz i dr Waldemar Gulczyński – przeprowadzili dla uczniów kształcących się w zawodach: technik mechanik, technik logistyk i mechanik pojazdów samochodowych, prelekcję  na temat elektromobilności i logistyki miejskiej. Podczas spotkania zapoznano uczniów z tematyką logistyki miejskiej, która ma na celu  poprawę efektywności i niezawodności przepływu mediów, ładunków, informacji i pieniędzy w miastach, a także zmniejszenie kosztów, minimalizację negatywnego wpływu na środowisko i poprawę jakości życia w mieście.

6 lutego 2024 roku odbyło się w naszej szkole podsumowanie konkursu „ Lernkartei – fiszki zawodowe  w języku  angielskim i niemieckim” oraz konkursu „Pergamonmuseum – eksponaty muzealne”. Celem konkursów było propagowanie i poszerzanie wiedzy z  języków obcych, korelacja międzyprzedmiotowa, rozwijanie kompetencji językowych oraz rozbudzenie i wzmocnienie wśród młodzieży zainteresowania historią, poprzez spotkanie z przeszłością. W ramach konkursu uczniowie przygotowali m.in. prezentacje multimedialne dotyczące najsłynniejszych eksponatów „Pergamonmuseum. Wśród nich znalazły się: Fasada pałacu Mszatta, Pokój z Aleppo, Mihrab z Kaszanu, Kopuła z Alhambry.