Polish English German

STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW I PRZYJACIÓŁ ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. GEN. PROF. SYLWESTRA KALISKIEGO W TURKU


Forma prawna: Stowarzyszenie
Numer KRS: 0000667503
Adres: ul. W. Milewskiego 3b, 62-700 Turek
NIP: IP 6681978016
REGON 36675837700000

Zarząd:
Kąpielski Sylwester - Prezes Zarządu
Wągiel Arkadiusz - Wiceprezes
Marucha Emilia - Skarbnik
Kusz Daniel - Sekretarz
Klecha Dawid - Członek

Konto bankowe:
19 8530 0000 1000 0251 2000 0010
Bank Spółdzielczy w Koninie

 Statut
 Deklaracja członkowska (PDF)
 Deklaracja członkowska (DOCX)

 

 

 

Nasze działania

CodeWeek w ZST

W dobie postępującej cyfryzacji życia, umiejętności programowania nabierają coraz większego znaczenia, szczególnie w kontekście rynku pracy. 20 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach w ramach Code Week 2017. Code Week to wydarzenie, którego celem jest rozpropagowanie idei programowania wśród dzieci i młodzieży na całym świecie.

Zajęcia sfinansowano z grantu otrzymanego z fundacji TechSoup w wysokości 400 €, dzięki któremu zakupiono niezbędne elementy do budowy robotów. Podczas zajęć uczniowie budowali i programowali roboty typu LineFollower.  Mieli okazję poznać algorytm PID dla linefollowera, a także skorzystać z praktycznych porad prowadzącego. Zajęcia prowadzone były przez pana Stanisława Puławskiego z Politechniki Łódzkiej we współpracy z opiekunem Szkolnego Koła Robotyki ROBOTECH panem Krystianem Motałą. Na zajęciach uczniowie zbudowali 5 konstrukcji typu linefollower.

Uczestnicy zajęć serdecznie dziękują Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Technicznych w Turku za zdobycie grantu oraz pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

 

 

II Powiatowy Piknik Innowacji i Techniki, czyli przyjemne z pożytecznym

 O tym, jak szybko rozwija się technika i jak szerokie możliwości daje szkolnictwo zawodowe, mogli się przekonać uczestnicy II Powiatowego Pikniku Innowacji i Techniki, który odbył się 3 czerwca br. w Zespole Szkół Technicznych w Turku. W programie imprezy, którą zorganizowali  Starosta Turecki Mariusz Seńko i Dyrektor ZST Wioletta Adamiak - we  współpracy ze  Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół ZST w Turku - nie zabrakło atrakcji dla przedstawicieli różnych pokoleń i płci.

Zaciekawienie młodzieży i dorosłych  wzbudziły pokazy: projektowania robotów miniSUMO, tworzenia zestawów LEGO Mindstorms,  możliwości zastosowania dronów i  pojazdów zdalnie sterowanych. Chętni mogli się przenieść w  wirtualną rzeczywistość, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych przestrzeni informatycznych i technologii 3D- w tym gogli HTC VIVE. Inni  mogli spróbować swoich sił w grach na konsoli XBOX z kontrolerem ruchu KINECT. Pasjonaci techniki zgłębiali zasady działania kamery inspekcyjnej badającej silnik samochodowy, elektrycznego długopisu piszącego prądem czy robota Kawasaki w aplikacji lizakowej.

Świat elektroniki,  elektrotechniki, chemii, fizyki i innych dziedzin naukowych zaprezentowali  gościom nauczyciele i  uczniowie naszej szkoły podczas  eksperymentów oraz  warsztatów naukowych.

Uczennice technikum usług fryzjerskich z elementami kosmetologii przedstawiły przybyłym na piknik paniom zasady doboru fryzury do kształtu twarzy, naturalne metody otrzymywania olejków eterycznych, możliwości wytwarzania kosmetyków bez użycia konserwantów oraz sposoby wykonania tradycyjnego potpourri. Modowych inspiracji dostarczyła prezentacja  EKO Mody  przygotowana przez uczennice technikum przemysłu mody.

Panowie z zainteresowaniem obejrzeli pokaz sztuk walki i pokaz ratownictwa drogowego z udziałem straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji. Organizatorzy pikniku umożliwili wszystkim chętnym nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Nie zapomniano również  o najmłodszych. Dla nich nie tylko przygotowano place zabaw, na których mogli zaprezentować swoją aktywność fizyczną, ale i - kierując się zasadą uczyć i bawić - zorganizowano gry i zabawy literackie, językowe oraz warsztaty elektroniczne, elektrotechniczne, logistyczne i inne, podczas których przekazano im  w sposób przystępny i zrozumiały  wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Młodzi odkrywcy  wykonywali niecodzienne doświadczenia, a także obserwowali m.in. chemiczny wulkan i tornado kolorów w mleku.

Podczas imprezy uczniowie i absolwenci ZST zaprezentowali swoje zdolności artystyczne, wykonując najbardziej znane przeboje, oraz umiejętności kulinarne, przygotowując  rozmaite smakołyki, m.in.: babeczki, ciasteczka, rogaliki i owocowe szaszłyki.

Warto nadmienić, że w ramach II Powiatowego Pikniku Innowacji i Techniki rozstrzygnięto konkurs na logo Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZST w Turku. Laureatem nagrody został uczeń klasy II Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych ZST w Turku - Kacper Woreta. Nagrodę w konkursie - zestaw krzeseł ogrodowych - ufundowała firma SunGarden Polska.  

Wśród uczestników wydarzenia rozlosowano nagrody, między innymi nowoczesny DRON wyposażony w kamerę HD, ufundowany przez Powiat Turecki.

W świat innowacji i techniki wprowadziły zebranych także uczestniczące w pikniku firmy i instytucje: ASTOR, Miranda, Sun Garden, Dell EMC, Axidro, Mikroprint, Lenso, Radio TECH, Komenda Powiatowa Policji w Turku, Państwowa Straż Pożarna w Turku, Nadleśnictwo Turek.

Wyżej wymienionym oraz  przedsiębiorstwom: RAFPOL, JAN-POL, Społem; właścicielowi hurtowni owoców i warzyw p. Ireneuszowi Walkowskiemu, a także absolwentom ZST, nauczycielom i uczniom organizatorzy II Powiatowego Pikniku Innowacji i Techniki składają serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

 

Współpraca