W ramach projektu ERASMUS+ do Zespołu Szkół Technicznych w Turku zawitała kolejna grupa praktykantów z Niemiec, którzy przebywali na terenie naszego miasta w dniach 14.05.2017- 3.06.2017. Uczniowie z Niemiec odbywali praktyki w firmie OBA TRANS w Turku, w której  pogłębiali swoją wiedzę z zakresu logistyki i spedycji. Młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły Kaufmännisches Berufskolleg Walther Rathenau w Duisburgu wzięła udział w wielu przedsięwzięciach, które miały na celu integrację młodzieży, poznanie różnic kulturowych oraz praktyczną naukę języka niemieckiego.

16 maja odbyła się lekcja matematyki w języku niemieckim, którą  poprowadziła pani Claudia Borgers ze szkoły KBWR w Duisburgu. Uczniowie klasy pierwszej technikum mechatronicznego rozwiązywali zadania z zakresu funkcji liniowej oraz działania na ułamkach zwykłych. Powtórzyli i rozszerzyli słownictwo z zakresu działań matematycznych oraz ćwiczyli prawidłową wymowę w języku niemieckim. Młodzież mogła porozmawiać z panią Claudią Borgers ,w jej języku ojczystym, o różnicach w nauczaniu matematyki w szkole niemieckiej i polskiej.

Kolejnym przedsięwzięciem było spotkanie uczniów naszej szkoły z praktykantami z Niemiec (17 maja). Goście omówili system szkolnictwa w Niemczech, natomiast nasi uczniowie wskazali różnice w kształceniu w Niemczech i w Polsce oraz przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą praktyk zagranicznych uczniów ZST. Spotkanie zakończono wspólną zabawą - polsko - niemieckimi grami językowymi.

W kolejnych dniach odbyły się warsztaty logistyczne, których celem było rozwiązywanie przez uczniów ZST i praktykantów z Niemiec zadań z zakresu logistyki i spedycji. Nauczyciele języka niemieckiego i nauczyciele przedmiotów logistycznych (p. Jolanta Rossa i p. Anna Pławińska)  zorganizowali zajęcia dla uczniów, dające im możliwość wspólnej nauki przez zabawę. Zorganizowane zostały również warsztaty językowe, podczas których nasi uczniowie  kształcili swoje umiejętności z zakresu języka niemieckiego, a ich koledzy z Niemiec z radością uczyli się podstaw języka polskiego.

W dniu 1 czerwca młodzież wspólnie bawiła się podczas gier w wirtualnej rzeczywistości. Grupa uczniów naszej szkoły i szkoły partnerskiej z Niemiec podejmowała szereg wspólnych przedsięwzięć także poza murami naszej szkoły i poza czasem odbywania praktyk. Goście z Niemiec zwiedzili uzdrowisko w Uniejowie, Gołuchów, Kalisz, Licheń oraz Warszawę.

We wszystkich działaniach młodzież wspierały nauczycielki języka niemieckiego: Małgorzata Robak-Pabiańska, Aldona Russek-Marczak, Aneta Kuźma, Monika Stefanowska, Ewa Myśler-Perlińska i Magdalena Kliszewicz oraz kierownik szkolenia praktycznego Daniel Kusz.