Polish English German

Ars, czyli jak dbać o miłość?

W dniu 27.03.2019 r. w Zespole Szkół Technicznych odbyło się spotkanie profilaktyczne w ramach realizacji programu,, Ars, czyli jak dbać o miłość?'' Prelekcję zaprezentowały członkinie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Violetta Konkolska- położna, Emilia Swenderska oraz Elżbieta Piąstka - przewodnicząca komisji  oraz zastępca dyrektora MOPS w Turku.

Prelegentki omówiły wpływ nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych na kobiety planujące ciążę oraz  kobiety ciężarne, a przede wszystkim na płód. Najczęstszym skutkiem może być FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy, który jest chorobą nieuleczalną, a którego można  uniknąć, zachowując abstynencję. Panie prowadzące spotkanie starały się przekonać młodzież, że picie alkoholu oraz palenie papierosów może negatywnie wpływać na zdrowie nie tylko ich, ale również ich dzieci, które będą mieć w przyszłości.

Program ,,Ars, czyli jak dbać o miłość? ''realizowany jest w naszej szkole już od kilku lat, a od lutego 2018 roku znajduje się w Bazie Programów Rekomendowanych. Powstał dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach Szwajcarsko- Polskiego Programu Współpracy. Jego wyjątkowość polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień. W projekcie skupiono się  na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo oraz na tym, jak nadużywanie substancji psychoaktywnych i alkoholu może negatywnie wpływać na te wartości.

W spotkaniu brały udział klasy: 3EB, 2TM, 3TA, 2TA, 3TZ i 1 FZ.

Koordynatorami programu w ZST są Aleksandra Milczarek oraz Ewa Myśler - Perlińska.

Współpraca