Polish English German

Sukces uczniów ZST w Poznaniu

Dnia 27.02.2019 r. uczniowie ZST wzięli udział w Konkursie Geograficznym „Cudze chwalicie…” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu. Kinga Szarzała z klasy 3TL i Maciej Wichrowski z kl 3TM przeszli do 3 etapu konkursu i tam zmierzyli się z dwunastoma drużynami z innych szkół średnich z całej Polski. Jako jedyna szkoła techniczna startująca w konkursie odnieśliśmy ogromny sukces zajmując II miejsce. 

Była to pierwsza edycja konkursu przeznaczona dla młodzieży szkół średnich, w minionych latach adresatami konkursu byli studenci szkół wyższych.  Pytania konkursowe przygotowywał prof. Michał Preisler geograf, krajoznawca, przewodnik tatrzański, aktywny działacz ZHP.  Uczniowie musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, historyczną, filmową, geologiczną, geografią fizyczną i polityczną Polski.

Konkurs składał się z 3 etapów

- I etap - test składający się z 35 pytań zamkniętych.
- II etap - analizy tekstu i rozwiązanie zadania symulacyjnego.
- III etap - finał pisemny polegający na rozpoznawaniu obiektów ze zdjęć.

Pytania były podchwytliwe i trudne. Młodzież musiała wiedzieć np., gdzie znajdują się dwa równoległe mosty kolejowe nad rzeka Błędzianką, W jakich dworkach kręcił swoje filmy Andrzej Wajda, na jakiej rzece znajduje się szlak konwaliowy, w jakiej jaskini występuje kreda?…. Na takie inne pytania nasza srebrna dwójka znała odpowiedź.

Do konkursu przygotowała uczniów Monika Kukulska

 

Współpraca