Polish English German

Jasełka Bożonarodzeniowe w ZST

19 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół  Technicznych  odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe. Są święta w naszym kalendarzu najdroższe i najbliższe, bo wywołują falę marzeń najczulszych i najmilszych. Stwarzają nastrój, który napełnia serce i duszę człowieka radością, szczęściem i weselem czystych i wielkich wzruszeń.

Zanim w wigilijny wieczór połamiemy się opłatkiem, który przypomina nam dobroć powszedniego chleba oraz Chrystusa, który narodził się w mieście chleba - Betlejem, wybaczamy sobie wyrządzone wzajemnie przykrości postanawiamy być ”dobrzy jak chleb”. Niech nasze szczere życzenia oparte będą na wybaczeniu i wzajemnej miłości.

Podczas dzisiejszego spotkania bożonarodzeniowego przedstawiliśmy krótką historię wigilijnego opłatka. Opłatek to symbol szczególny, który może zrozumieć tylko dusza Polaka i to pod każdą szerokością geograficzną. Mając w ręku opłatek – ten przedziwny chleb miłości wzajemnej, poddajemy się w tej chwili szczególnemu nastrojowi, snujemy refleksje i wspomnienia.

Boże Narodzenie to ważny czas nie tylko dla katolików, ale i dla innych wyznań chrześcijańskich - pokazaliśmy również angielskie zwyczaje świąteczne. Tradycje świąteczne w Anglii różnią się nieco od tych znanych w Polsce. Oczywiście w świątecznie udekorowanym  pokoju znajdziemy choinkę, a prezenty przyniesie św. Mikołaj. Dowiedzieliśmy, się czym jest Boxing Day, co wchodzi  w skład tradycyjnego puddingu, jakie są tradycyjne świąteczne posiłki, co oznacza słowo „crackers” oraz jak wyglądają dekoracje świąteczne w domach w Wielkiej Brytanii.

Jak widać, Anglicy mają własne tradycje związane z Bożym Narodzeniem, ale w trakcie tych wyjątkowych świąt wszyscy jesteśmy bliżej siebie.

W przedstawieniu  udział wzięli uczniowie : Roksana Adamczyk, Aleksandra Jurkiewicz, Michał Jóźwiak, Sylwia Leszczyńska, Bartosz Kwiatkowski, Konrad Urbański, Jakub Nowak oraz członkowie zespołu Alteracja: Alicja Żołądkiewicz, Natalia Górska, Oliwia Bronowska, Patrycja Kominiarczyk, Klaudia Borowska, Anna Pacholska, Gabriela Kowalska, Nikola Walczak, Jakub Gajewski, Jakub Białas, Oskar Jasiak.

Organizatorami byli nauczyciele:  Marta Wincenciak, Jolanta Idzior, Małgorzata Guziak, Katarzyna Sylwestrzak, Joanna Tomaszewska.

Wesołych Świąt!  Merry Christmas!

Fot. ZST / iTurek

Współpraca