Polish English German

Głośne Czytanie „Przedwiośnia” w ZST

31.10.2018 roku biblioteka szkolna po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.  Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o język polski  oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tegoroczna lektura – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie ZST w Turku wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentowali fragmenty powieści.

Akcja była także okazją do integracji środowiska młodzieży, poznawania się uczniów i umacniania więzi koleżeńskich. Prezentowane przez młodzież fragmenty tego niezwykłego dzieła złożyły się w fascynującą  opowieść o dorastaniu, buncie i rewolucji, młodzieńczych fascynacjach oraz – co najważniejsze – o Polsce. Uzupełnieniem głośnego czytania była projekcja fragmentów filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona oraz prezentacja multimedialna dotycząca życia i twórczości Stefana Żeromskiego.
Fragmenty zaprezentowali : Klaudia Michalak, Daria Maciejewska, Massimo Wiśniewski, Patryk Jesiołowski, Martyna Maciaszek, Filip Tomczak i Kinga Fijałkowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz uczniowie ZST: Nikola Łukasik, Ewelina Owczarek, Klaudia Nowicka, Sandra Kędzia,  Kacper Józefiak, Marcin Karbowy, Patryk Styś, Dominik Ostrzeszewski, Arkadiusz Kaczmarek,
Sandra Felisiak, Julia Kaczmarkiewicz i Jakub Nowak.

Imprezę uatrakcyjnił swoim występem akordeonista Hubert Płóciennik z klasy 1ks.

Spotkanie poprowadzili uczniowie klasy 4 TG – Alicja Żołądkiewicz i Marcin Kowalczyk.

Inicjatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele bibliotekarze i nauczyciele j. polskiego (Agnieszka Andrzejak,  Monika Stasiak, Edyta Panfil) oraz Aneta Dziura – nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku.

Organizatorzy akcji są przekonani, że wspólna lektura tej niezwykłej książki – jako jedna z form uczczenia jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę - pomogła przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku, a także mają nadzieję, iż akcja Głośnego Czytania „Przedwiośnia” zainspiruje młodzież do sięgnięcia po powieść i zachęci do samodzielnego czytania.

Współpraca