Polish English German

Słuchacze TUTW wędrowali „Śladami Antoniego Cierplikowskiego...”

"Śladami Antoniego Cierplikowskiego..." to tytuł wycieczki  do Sieradza, która odbyła się 1 czerwca 2018 r. Wyjazd był zwieńczeniem cyklu zajęć realizowanych  przez słuchaczy TUTW w ramach Wizaż i Stylizacje pod kierunkiem p. Emilii Marucha – ekspert ds. polityki senioralnej z powiatu tureckiego.

Celem pobytu w mieście Króla Fryzjerów było zgłębienie legendy mistrza.  W Centrum Informacji Kulturalnej  wycieczkowicze uczestniczyli w projekcji filmu o sławnym fryzjerze – Antonim Cierplikowskim (1884 – 1976). Należy nadmienić, że Antoine urodził się w Sieradzu. Jako pierwszy fryzjer w historii odważył się obciąć kobiecie włosy. Uczynił to aktorce Evie Lavalliere, tworząc tym samym najsłynniejszą fryzurę wszechczasów "garconne" - "chłopczyca". W okresie świetności 121 filii paryskiego zakładu mieściło się w: Cannes, Marsylii, Londynie, Tokio i w Stanach Zjednoczonych, a klientkami Antoniego były m. in.: Coco Chanel, Brigitte Bardot, Marlena Dietrich, Edith Piaf, Sarah Bernhardt czy żona prezydenta Stanów Zjednoczonych, Eleonora Roosevelt. Cierplikowski ostatnie lata życia spędził w rodzinnym mieście. Został pochowany na lokalnym cmentarzu. Obecnie na jego grobie znajduje się kopia rzeźby autorstwa Xawerego Dunikowskiego "Fatum – dusza odrywająca się od ciała".  Od 1975 roku w Sieradzu organizowany jest Open Hair Festival, duże wydarzenie połączone z kreatywnym tworzeniem i prezentowaniem fryzur. 

Po wykładzie oraz emisji filmu, w towarzystwie przewodnika - p. Jana Pietrzaka, słuchacze TUTW odbyli spacer uliczkami miasta zwiedzając sieradzkie „perełki”. Na zakończenie wycieczki, w ramach hołdu dla  mistrza, złożono  kwiaty oraz zapalono symboliczny znicz na jego grobie.

Był to niewątpliwie mile spędzony dzień. Dzień Dziecka, który na długo pozostanie w pamięci słuchaczy Turkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wyjazd do miasta Króla Fryzjerów Fryzjera Królów odbył się dzięki wsparciu Starosty Tureckiego Mariusza Seńko oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZST Turek.

Współpraca