„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI 1945-63” -  to temat sympozjum naukowego, które odbyło się 8 marca 2016 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Pamięć o bohaterach polskiego podziemia, którzy za wolną ojczyznę oddali życie, jest  obowiązkiem każdego Polaka. Historia długo milczała na ich temat. Dopiero od 2011 roku 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a jego obchody stanowią swoisty czas edukacji historycznej poświęconej Żołnierzom Niezłomnym.

W czasie sympozjum uczniowie ZST zaprezentowali krótki materiał historyczny przedstawiający tło antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia po roku 1945 oraz  miejsca, w których  upamiętniono dramatyczne losy dowódcy i członków oddziału „Groźnego”. Przygotowany ponadto montaż słowno – muzyczny w całości poświęcono rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Ważnym elementem sympozjum był wykład dra Marcin Podemskiego  z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Historyk skupił się na najważniejszych faktach  związanych z istnieniem zbrojnego podziemia niepodległościowego po roku 1945 oraz mechanizmach działania władzy, które doprowadziły do wykluczenia i likwidacji oddziałów zbrojnych oraz skazania bohaterów na nieistnienie w społecznej świadomości przez długie lata.

W sympozjum uczestniczyła młodzież pięciu  klas, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Organizatorzy: Paweł Ogrodowczyk oraz uczniowie: Justyna Synenko - kl. I TT, Alicja Żołądkiewicz - kl. I TG, Arkadiusz Gólczyński - kl. I TE.