Polish English German

„Katyń…ocalić od zapomnienia’’

W dniu 13 kwietnia 2018 roku obyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę zbrodni  katyńskiej, czyli  wymordowania przez NKWD  na rozkaz Stalina 21.857 obywateli  Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR  wschodniej części Polski.

W uroczystości wzięli udział  przedstawiciele wszystkich klas ZST. Samorząd uczniowski złożył kwiaty i zapalił znicz przy tablicy upamiętniającej postać porucznika Mariana  Knychalskiego, mieszkańca Turku, który został zamordowany przez NKWD w Katyniu w 1940 r.

Pamięć ofiar Katynia uczczono minutą ciszy.

I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.

I woła o sprawiedliwość,
I prawdę po świecie niesie...  
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie.

                        Feliks Konarski

 

W dniu 10 kwietnia 2016 r. delegacja Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę zbrodni katyńskiej. Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją, składając kwiaty pod  tablicą pamiątkową poświęconą 22 tysiącom polskich jeńców wojennych, oddali hołd Polakom pomordowanym wiosną 1940 r. w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Pawliszczewskim Borze, Twerze, Piatichatkach i Bykowni.

Współpraca