Polish English German

Chemia nowoczesnych kosmetyków

Perfumy pięknie pachną, są niezwykle kuszące, mają śliczne opakowania. Wodzą na pokuszenie i trudno się im oprzeć. A my kobiety lubimy otulać się ładnymi zapachami. Ale czy zajrzałyście kiedyś do składu INCI swoich ulubionych perfum? Lista składników INCI stosowanych w  perfumach jest długa, a jej znaczna część to syntetycznie pozyskiwane substancje zapachowe syntetyzowane w laboratoriach. W perfumach znajdziesz też sztuczne barwniki, parabeny, a także pochodne ropy naftowej i niebezpieczne ftalany.

Przeważnie substancje zapachowe posiadają grupy funkcyjne, które można powiązać z ich wonią, jednakże nie zawsze ich obecność jest wymagana do wystąpienia zapachu.

Pierwotnie źródłem zapachu w 'pachnidłach' były ekstrakty roślinne tzw. olejki zapachowe. Do dziś  stosuje się wodę różaną. Można ją używać na wiele sposobów, na przykład jako tonik do twarzy, aromatyzowany spray do ciała, mgiełkę do włosów o właściwościach nawilżających. Ma właściwości odświeżające, regenerujące i przeciwzapalne, dlatego też stanowi składnik kosmetyków – kremów, maseczek i  płynów do demakijażu. Wodę różaną stosuje się również w kuchni do aromatyzowania słodkich potraw i napojów.

Lekcja chemii "Tajemnice kosmetyków" przeprowadzona 1 marca 2018 r.  stała się okazją do przyjrzenia się związkom chemicznym występujących w kosmetykach i ich działaniu na organizm ludzki, zarówno w podnoszeniu kondycji skóry, włosów i paznokci, jak też ich upiększania oraz roli związków chemicznych w produktach kosmetycznych.

Wyżej wspomniana lekcja chemii była przeprowadzona w formie warsztatów  pod czujnym okiem nauczyciela chemii w ZST, p. Małgorzaty Szymańskiej. W zajęciach uczestniczyły uczennice z klasy II TF technikum fryzjerskiego. Celem warsztatów było wykonanie kul zapachowych do kąpieli. Do praktycznych działań zaproszono młodzież gimnazjalną z  Grzymiszewa  wraz z opiekunem, p. Elżbietą Cieślak. Uczniowie z dużym zaangażowaniem, niezwykle chętnie i w miłej atmosferze, wspólnie wykonali pachnące podarunki dla pań z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, które zostaną przekazane Paniom podczas V edycji performance'u fryzjerskiego "Pretty Woman", który odbędzie się 8 marca w MDK w Turku.  Warto nadmienić, że istotna jest ilość wykonanych przez młodzież mydełek/ kul zapachowych - 100 sztuk - w ramach radosnego świętowania 100 lat odzyskania  przez Polskę niepodległości! 

W ramach projektu realizowanego przez klasy fryzjerskie z elementami kosmetologii pt. "Pretty Women" przewidziano szereg imprez towarzyszących. Jednym z takich wydarzeń były właśnie warsztaty dot. chemii stosowanej.  Należy podkreślić, że wyżej wymienione działania odbyły się z inicjatywy i dzięki wsparciu Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZST w Turku.

Współpraca