Polish English German

Sympozjum naukowe „Żołnierze Wyklęci 1945-63"

„Żołnierze Wyklęci 1945-63", to temat sympozjum naukowego, które odbyło się w Zespole Szkół Technicznych 1 marca 2018 roku. Pamięć o bohaterach polskiego podziemia, którzy za wolną Polskę oddali życie, jest ważną powinnością ludzi naszych czasów. Historia długo milczała na ich temat. Marzec to miesiąc edukacji historycznej poświęconej Żołnierzom Niezłomnym i pamięci o ich dokonaniach w walce o wolną Polskę.

Podczas spotkania wykład wygłosiła pani Aleksandra Kudła - edukator z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Młodzież poznała najważniejsze fakty związane z istnieniem zbrojnego podziemia niepodległościowego po roku 1945 oraz mechanizmy działania władzy komunistycznej, które doprowadziły do wykluczenia i likwidacji oddziałów zbrojnych oraz skazania bohaterów na nieistnienie w społecznej świadomości przez długie lata. Druga część spotkania miała formę warsztatów historycznych, w których aktywnie uczestniczyli uczniowie klas I TL i II TS. Organizatorem spotkania był Paweł Ogrodowczyk – nauczyciel WOS. 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” był również okazją do złożenia hołdu żołnierzom oddziału "Groźnego". Delegacja Zespołu Szkół Technicznych uczestniczyła w obchodach tego dnia składając symboliczne wiązanki kwiatów na Placu Wojska Polskiego w Turku oraz w Czystem - miejscu aresztowania ,,Groźnego”.

Fot. Turek.net.pl / ZST

Współpraca