Polish English German

Weihnachtsmarkt in Breslau

24 listopada 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych udali się do Wrocławia, miasta, które przez wiele lat związane było z historią i kulturą Niemiec, aby wziąć udział w organizowanym tam Jarmarku Bożonarodzeniowym. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu zabytkowego Wrocławia. Na Ostrowie Tumskim uczniowie przenieśli się w czasie o 1000 lat, by poznać początki miasta. Zatrzymali się przy Muzeum Archidiecezjalnym, krzywej wieży, bramie kluskowej, podziwiali romański kościółek św. Idziego oraz Katedrę św. Jana Chrzciciela. Następnie, przez Wyspę Piasek, dotarli do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a w uroczym ogrodzie Ossolineum rozmawiali o niezwykłych zbiorach m.in.: rękopisie „Pana Tadeusza”, „Chłopów” czy „Beniowskiego” oraz przywoływali pamięć znanych Polaków, związanych z miastem.

Uczniowie podziwiali też gmachy  barokowego Kościoła Najświętszego Imienia Jezus oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W drodze do centrum oczom uczestników wycieczki ukazały się Stare Jatki - zakątek artystów wrocławskich, a tuż za nimi, perła wrocławskich zabytków – Ratusz,  jeden z najpiękniejszych w Europie. Podczas spaceru po mieście uczniowie spotykali krasnale, które uznawane są za pełnoprawnych mieszkańców miasta, na stałe wpisanych w wizerunek Wrocławia.

Na zakończenie wycieczki uczniowie udali się na Jarmark Bożonarodzeniowy. Można było spróbować pierników Pfefferkuchen, ciastek korzennych Spekulatius oraz napojów świątecznych, obejrzeć inscenizacje baśni Braci Grimm i podziwiać bajkowo oświetloną Weihnachtspyramide.

Po pełnym wrażeń dniu uczniowie wrócili do domu  zadowoleni  i bogatsi o nową wiedzę.

Wycieczkę zorganizowały nauczycielki języka niemieckiego ZST: Anata Kuźma, Małgorzata Robak- Pabiańska, Aldona Russek- Marczak i Ewa Myśler- Perlińska.

Współpraca