"Znajomość  języków jest bramą do wiedzy" - te słowa R. Bacona stały się inspiracją dla organizatorów tegorocznych Powiatowych Dni Języków Obcych, które odbędą  się  w dniach 19-23 września 2016 roku w Zespole Szkół Technicznych w Turku.

W ramach obchodów  zaprezentowana została wystawa plakatów zachęcających do nauki języków obcych. Młodzież  przygotowała swoje pomysłowe prace w języku niemieckim i angielskim. Duże zainteresowanie wzbudziła także niezwykle barwna grupa uczniów ubranych w oryginalne bawarskie stroje, która promując naukę języka niemieckiego, rozdawała czasopisma i foldery o Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii.

W dniu 20 września  odbył się także  konkurs leksykalny z języka angielskiego i niemieckiego, który umożliwił uczniom klas: 3 EB, 3MP, 3TA, 1TI i 1TL sprawdzenie praktycznej wiedzy lingwistycznej. Uczestnicy zostali podzieleni  losowo na grupy, których zadaniem było wypisanie jak największej ilości słówek w języku niemieckim i angielskim dla następujących kategorii: szkoła, dom, kultura, czas wolny. Kolejny etap konkursowych zmagań polegał na budowaniu  poprawnych gramatycznie zdań w poszczególnych językach. Uczniowie z różnych klas  mogli współpracować ze sobą i sprawdzać swoje  umiejętności podczas rozwiązywania zadań. Taka forma współzawodnictwa z pewnością zachęciła do nauki języków obcych, a przy okazji była źródłem świetnej zabawy. Planowane kilkudniowe działania w ramach Powiatowych Dni Języków Obcych mają na celu promocję nauki  języków oraz zwrócenie uwagi uczniów na korzyści wynikające ze znajomości różnych kultur.

Pomysłodawczyniami  konkursu były: A. Nowakowska, M. Robak- Pabiańska, A. Kuźma,  M. Krauze oraz E. Myśler- Perlińska.

 

Happening językowy uczniów ZST oraz gości z Ukrainy

W dniu 20 września 2016 r. delegacja młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Mościskach na Ukrainie oraz uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku, reprezentowani przez samorząd szkolny oraz klasę drugą technikum (technik cyfrowych procesów graficznych), uczestniczyli w barwnym happeningu językowym. Przedsięwzięcie to było jednym z punktów programu obchodów Powiatowych Dni Języków Obcych w naszym mieście. Uczestnicy międzynarodowego korowodu prezentowali swoje umiejętności językowe oraz zachęcali mieszkańców Turku do nauki języków obcych. Odwiedzili również Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, w którym poznali twórczość krakowskiego artysty.

Goście z Ukrainy mogli zapoznać się z historią powstawania prac Mehoffera, które podziwiali później jako polichromie i witraże w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.

Duże wrażenie na uczniach wywarły również dwie inne stałe ekspozycje muzealne poświęcone domom tkaczy oraz lokalnym odkryciom archeologicznym. Zwiedzający poznali historie związane z powstaniem miasta i pierwszymi warsztatami tkackimi oraz późniejszym rozwojem tego rzemiosła w naszym regionie. Mogli zobaczyć tkane niegdyś gobeliny, makaty, a także stare maszyny i narzędzia tkackie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły eksponaty archeologiczne pozyskane dzięki Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”,  ukazujące kości zwierząt  z epoki czwartorzędu.

Spacer po mieście zakończył się pamiątkowym zdjęciem obok słynnej ławeczki Mehoffera.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Małgorzata Lis i Marta Piątkowska z ZST w Turku oraz pan Janusz Kurek – opiekun uczniów z Ukrainy.

 

Tydzień Języków Obcych w ZST

W dniu 21 września 2016 r. w naszej szkole - w ramach obchodów Powiatowego Tygodnia Języków Obcych - odbyły się: konkursy, quizy oraz gry językowe. Głównym celem przedsięwzięcia było propagowanie nauki języka angielskiego, zachęcanie uczniów do rozwijania umiejętności językowych oraz zaangażowanie ich w życie szkoły. Młodzież rywalizowała ze sobą w następujących konkursach i grach:

  1. gra HANGMAN (wisielec),
  2. gra TABOO,
  3. gra WHAT’S THE TUNE? Jaka to melodia?
  4. uzupełnianie tekstów popularnych piosenek anglojęzycznych.

Mamy nadzieję, że zajęcia zachęciły  uczniów do nauki języka angielskiego i uświadomiły im jakie korzyści przynosi oraz jak ogromną satysfakcję daje znajomość języka angielskiego we współczesnym świecie.

Pomysłodawczyniami oraz organizatorkami tego wydarzenia były nauczycielki języka angielskiego w ZST: Barbara Oleksy, Wioletta Naglewska oraz Magdalena Raźna.