Racjonalne żywienie jest jednym z czynników mających wpływ na stan zdrowia społeczeństwa. Wszystkie organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych krajów podejmują więc różne działania zmierzające do zwiększenia wiedzy o racjonalnym żywieniu, zwłaszcza jeśli chodzi o młode pokolenie.

Celem Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności jest rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych problemami żywienia, a także  upowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia. Dodatkowym  aspektem jest promocja zdrowia oraz tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy.

Tematem wiodącym tegorocznego konkursu  było mleko i produkty mleczne. Chociaż nabiał nie zajmuje głównego miejsca w piramidzie żywieniowej, jednak jest źródłem wielu cennych składników odżywczych i substancji o działaniu prozdrowotnym. Jak wykazują najnowsze badania, jest to grupa żywności najściślej związana z profilaktyką chorób dietozależnych. Upowszechnianie wiedzy na ten temat wśród młodych ludzi i odpowiednie kształtowanie nawyków żywieniowych ma bardzo duże znaczenie dla ich zdrowia teraz i w przyszłości.

W tegorocznej edycji uczennice klasy III TŻ: Katarzyna Sikorska i Dominika Szczepaniak zakwalifikowały się do II etapu Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Okręgowe  eliminacje odbyły się 11 stycznia 2019r. w Zespole Szkół  Gastronomicznych w Poznaniu. Program konkursu  obejmował część pisemną , a dodatkową atrakcją były prezentacje produktów Spółdzielni Mleczarskiej z Wrześni, pokaz ekspresów do kawy z wykorzystaniem różnych gatunków mleka, degustacja kawy oraz na zakończenie wykład prof. dr. hab. Józefa Korczaka.

Opiekunem uczennic biorących udział w olimpiadzie była Karolina Łajdecka.